CURRICULUM VITAE

Koulutus:
2003 Varatuomari
2001 Oikeustieteen kandidaatti, Helsingin yliopisto
1993 Ylioppilas, Pohjois-Tapiolan lukio

Työkokemus:
1.7.2012 -  Itä-Uudenmaan syyttäjänvirasto, kihlakunnansyyttäjä
(vaativat rikosasiat)
1.5.2009-30.6.2012 Helsingin syyttäjänvirasto, huumausaine- ja järjestäytyneen rikollisuuden erikoissyyttäjä (LAMA)
1.3.2008-31.12.2008 Itä-Uudenmaan syyttäjänvirasto, kihlakunnansyyttäjä, huumausaine- ja järjestäytyneen rikollisuuden erikoissyyttäjä
1.1.2007-28.2.2008 Sisäministeriön rajavartio-osasto (Rajavartiolaitoksen esikunta), ylitarkastaja (laillisuusvalvonta osasto)
1.6.2003-31.12.2006 Vantaan kihlakunnanviraston syyttäjäosasto, kihlakunnansyyttäjä, ajalla 18.8.2004-5.9.2004 ja 20.9-31.12.2004 apulaissyyttäjä. Vuosina 2003-2006 olen hoitanut mm. eläinsuojelurikosasioita.
1.6.2002-31.5.2003 Vantaan Käräjäoikeus, notaari
1.7.1998-31.5.2002 Asianajotoimisto Pekka Kivi
1998-2000 Kuusimarkkaa Oy, vastaanottoapulainen Suomen messuilla
1996-1998 Kenkämeklari, El Subastador Oy, myyjä
1990-1992 Elanto, myyjä
1990 Kotihalli, myyjä
1989 Suomen kennelliitto, TET-harjoittelu
Tulossiivous

Vapaaehtoistyö:
Helsingin sosiaaliviraston riitojen ja rikosten sovittelija

Muut kuin työhön liittyvät kurssit/koulutukset:
2013 Koiran kasvattajan peruskurssi, Kennelliitto
2004 Etelä-Suomen läänin XLIII alueellinen maanpuolustuskurssi,
Etelä-Suomen lääninhallitus 1999 Riitojen – ja rikosten sovittelun peruskurssi, Helsingin kaupunki

Luottamustoimet:
2017- Mäntsälän kunnanhallituksen jäsen
2017- Mäntsälän Elinkeinoasiain neuvottelukunnan jäsen
2017- Koulun vanhempainyhdistyksen hallituksen jäsen
2015 -2017 Kennelliiton kurinpitolautakunnanjäsen
2014 -2017 Kokoomuksen puoluevaltuuston varajäsen
2013 - Mäntsälän kunnanvaltuutettu
2013 -2017 Mäntsälän sivistyslautakunnanjäsen
2012- 31.7.2014 apulaissyyttäjä tutor
12.6.2012-23.4.2013 Valtakunnansyyttäjän asettaman erikoistumistyöryhmän jäsen
2010-2011 Suomen tanskandoggiyhdistyksen johtokunnan varajäsen
2010 OM:n asettaman vesiliikennejuopumusrikostyöryhmän jäsen
2010- Laittoman maahantulontorjuntatyöryhmän jäsen
2005- 2009 Stadion säätiön edustajiston jäsen
2005-2009 Helsingin liikuntalautakunnan varajäsen
2007-2008 Rajavartiolaitosta koskevan lainsäädännön kokonaisuudistuksen toimivuutta ja soveltamista selvittäneen työryhmän jäsen
2006-2008 Suomen tanskandoggi yhdistyksen Etelä-Suomen aluejaoston johtokunnan jäsen
2007 Rajavartiolaitoksen koiratoimintaohje työryhmän jäsen
2001-2004 Helsingin kaupunginvaltuutettu
2001-2004 Helsingin liikuntalautakunnan varapuheenjohtaja
2001-2004 Uudenmaan maakuntaliiton varajäsen
2001-2004 Uudenmaan työsuojelupiirin työsuojelulautakunnan varajäsen
2001-2004 Helsingin valtuuston urheilukerhon varapuheenjohtaja
2003 Vaalilautakunnanjäsen, Eduskuntavaalit 2003
2001 Sovittelun taustaryhmän jäsen
1999-2001 HYY:n edustajiston varajäsen
2000-2001 HYY:n liikuntavaliokunnan varapuheenjohtaja
2000 Helsingin Kokoomuksen nuorten taloudenhoitaja
1999-2000 Pykälän oikeusapuvaliokunnan jäsen
1999 Vaalilautakunnan varapuheenjohtaja, Presidentinvaalit 2000
1989-1990 Yhdysoppilas

SEURAA MINUA